My school has started using wheat TORTILLAS
COME ON!!!
And the "Honey Rib Sandwich" is faux beef on a wheat bun and the Honey rib part is about one inch squared
add a milk and two "Sides" all of which are either fruit, vegetable or the occasional baked beans ( which they put in shot glass size cups now instead of letting you serve yourself ( each cup counts as a side) so its a tiny sandwich plus a milk and either two fruit and veggies or enough baked beans to feed a rat for $3.00!
the salad bar is another deal!
they serve you the plate full of lettuce
after which they give you the "Bar" part which consists of shot glass cups full of ham,hard boiled eggs, peas, crasins,cheese, or spinach, you can only have two and you cant buy the salad unless you have the toppings still in the cups when you reach the register and again two more "sides" and a milk for 3.00$!
they also have yogurt bar on Mondays
a cup full of yogurt with two toppings, same deal as above
IT DOESNT FILL YOU UP
the last thing that pisses me off is the school cant sell anything the state considers "junk food" during school, so even all the vending machines have either stuff food or tiny portions, in other words at my school you end up emptying your wallet and not filling up your stomach by either buying a forgetton of their stuff food and still being hungry and having to buy from vending machines later and still get tiny portions, or you leave school and go a local restauraunt but the catch to that is you have to schedule this 3 days ahead of time! If I forget to make or don't have time to make my own lunch in the morning which I gave up and started doing last year I'm FORCED to buy their food, im a prisoner of a monopoly that charges insane prices for not enough food
rant over, continue